Tahle zakázka byla specifická.
První logo Bivoje jsem kdysi sám namaloval. Někdy na přelomu tisíciletí, když jsme se čtyři kamarádi nad pivem domluvili, že by to v Litvínově konečně chtělo florbalový klub.
Nakreslil jsem ho do sešitu na koleji, pak někam na čtvrtku. Hezky postaru, tužkou. Později se mu dostalo i vektorové podoby, obsahově se na něj ale roky nesáhlo.
Nedávno jsem našel mezi sešity z vejšky. Proč jsme na logo zvažovali i fabriku s komínama, se neptejte. Jsme z Litvínova. Jsme jiný.
Uběhlo to jako voda. A po dvaceti letech existence klubu dozrál čas na pár uprav. Věcných, i praktických. Naše priority byly:
- snížit počet barev
- odebrat pár titěrných detailů
- usnadnit tisk, výšívání
- vyladit pozici a anatomii
- dotáhnout tu a tam nějaký filigrán
Tak zněl plán. Velkou otázkou byla ale podoba loga samotného.
Filozofie a míra změn loga
Bivojský znak má lehce konzervativní vzhled. Což má svá pro i proti.
Řešili jsme proto, kam až s úpravami jít. Názory se různily, argumenty taky. A v jádru všechny měly racionální základ.
Na jedné straně vah máte historii klubu, jeho identity. Na druhé měnící se nároky světa kolem nás, vkus nových generací.
Dvacet let zpátky jste logo nejčastěji potkali na vlastním dresu, tričku. Dneska na maličké ikonce sociální sítě.
I proto se s dobou mění loga. Co vládne dnes?
- Minimalismus.
V brand designu nyní vítězí důraz na strohou sdělnost, výraznost symbolu. Detail se nevejde, nevynikne. Není na něj čas. - Dynamika
Mění se tvář sportů, mění se jeho vizuál. Vše je rychlejší, dynamičtější. I ta loga. Kde dříve stačil sošný postoj, dnešek chce akci a bojovně vyceněné zuby. - Komiksová estetika
Pro současné generace jsou média jako komiks, animovaný film nebo PC hry součástí popkultury. A nová loga tomu jdou často naproti. - Stereotyp
Sdílení jako podstata webu a sociálních sítí jako by více akcelerovalo i odvrácenou stránku trendů. Mrkněte třeba na náhodné ukázky log na Behance. Za chvíli si uvědomíte jednu věc. U řady návrhů nevíte, zda je dělal jeden autor, nebo různí. Neplatí to bez rozdílu, ale podobnost a zaměnitelnost se vypozorovat dá.
Vzít to novým směrem značilo vzít to zgruntu.
Ke kořenům
V Bivoji převážil příklon k tradici.
Proč?
Od prvního dne založení dostal Bivoj do vínku starobylý český název a odhodlání sázet na vlastní sílu a houževnatost spíše než se upínat na věci pomíjivé.
Už když jsem maloval původní logo, vzhlížel jsem k těm, kdo v NHL nebo v Anglii nosí na hrudi roky stejný symbol. To byla moje inspirace. Sílu sportovního dědictví vnímám jako u nás nedoceněnou hodnotu.
Jestli bych dneska udělal něco jinak? Jo. Logo samo o sobě by bylo méně historizující.
Ale jednou je tu a za dvacet let si našlo cestu do srdcí členů klubu. A ač jsem se sám klonil k jeho zachování, do samotného rozhodování jsem nevstupoval.
Nejstarší týmové fotka, sezóna 2002/03, Chomutov.
V utkání jsem dostal zlomenou hokejkou do oka a skončil na šití, což byla výhoda, protože když se to po zápase popralo, mohl jsem ostatním poradit, kam jet.
Proces tvorby
Lehké to nebylo.
Když se o design a loga trochu zajímáte, a já trochu ano, občas vám vaše analytické já při hodnocení vlastní práce lehce nafackuje. Jenže – to je docela potřeba.
Asi nejtěžší výzvou bylo hledání míry detailnosti.
Chtěl jsem logo posunout ještě dál. Ale přínos minimalistické v našich očích nevyvážil ztrátu detailu pro větší použití. Tady jsem se v odhadu trochu sekl.
Nové logo
Nová verze loga se liší v pár detailech
- 10 barev se smrsklo na 6
- stuhám s nápisem se dostalo reálnějšího tvaru
- údaj o založení byl zestručněn na letopočet
- název je vyveden stylovějším písmem
- Bivoj i kňour mají reálnější anatomii
- výbava bojovníka je strohá a dobově věrohodnější
- svahy Krušných hor dostaly reálný ráz okolí Litvínova, jde o Šumenské údolí (vlevo) a vrchol Stropníku (vpravo)
Grafický manuál
Na prezentaci klubu jsem řadu let dohlížel, od webu po mikiny. Ale to už vzal čas. Dnes s logem pracuje řada lidí, od členů po dodavatel textilu. Taková situace nevyhnutelně značí:
- rozkolísanou grafickou kvalitu
- nesourodost prezentace
- invenci na ne vždy vhodném místě
Abychom dali do budoucna nakládání se znakem i prezentaci klubu opět řád, připravil jsem i grafický manuál značky (níže je ke stažení).
A manuál, to byla vážně odměna.
Pokud je práce na logu trochu řehole, tohle je pivko v cíli. Máte úplně novou hračku a můžete s ní dělat cokoliv. A přesně to jsem taky provedl.
Od definice pravidel pro nakládání s logem přes přípravu klubové typografie, barev až po základní principy vzhledu dresů nebo týmového textilu.
To bylo něco pro mě.
Že mě to bavilo je na manuálu snad vidět. Každopádně teď… Teď přišel čas tu hračku půjčit zase dalším.
Tak mi ji v tom Bivoji moc nerozbijte 😉
Ke stažení
Jestli si chcete manuál prohlédnout komplet, stačí kliknout na kouzelné tlačítko!