Některé věci nenaplánujete.
Chtěl jsem demonstrovat, že ne každé fotbalové logo musí být kulatým symbolem s míčem uprostřed.
Proto jsme si ve chvíli volna vybral znak Teplic a vytáhl z něj pouze tři písmena. FKT, nic víc, a po vzoru jihoamerických klubů stejně jako třeba tradice Sokola nebo Klubu českých turistů jsem je spojil a vetkl na dres.
Vizualizace, kterou jsem sdílel na Twitteru.
Tak dobře, možná jsem chtěl o kousek víc. Na Dresblogu rád pošťuchuji lidi, aby nejen nad sportovním designem přemýšleli i z jiných než každodenních perspektiv.
Určitě jsem ale netušil, že právě v Teplicích Martin Kovařík a Rudolf Řepka zrovna přemýšlejí, odkud by mohlo klubu čerstvě fouknout do plachet. Byl to právě Martin Kovařík, kdo vizualizaci na Twitteru zahlédl.
A zbytek… je historie.
Příprava projektu
Prvním mým úkolem byl pečlivý plán celého projektu. Rozdělil jsem ho do dvou fází o zhruba sedmdesáti dílčích krocích. Základní členění vypadalo následovně.
Fáze I – Příprava zadání
- Úvodní dotazník interní – vedení klubu
- Úvodní dotazník veřejný – fanoušci
- Tvorba kreativního zadání
Fáze II – Tvorba loga
- Cenová kalkulace
- Sběr podkladů
- Průzkum mínění úzké skupiny fanoušků
- Kreativní práce
- Analýza preferovaných návrhů
- Korektury
- Finalizace loga
- Typografie
- Fungování loga na textilu
- Grafický manuál
- Implementace
Datovou základnu nám poskytly dotazníky. Každý z nich byl jiný.
Interní dotazník
Cílem interního dotazníku byla definice pozice kubu.
Kým FK Teplice jsou dnes, kým si přejí být do budoucna. Hledali jsme kořeny, inspiraci, rozhlíželi se po konkurenci. Ptal jsem se na inspiraci domácí, světovou. Ladili jsme vizuálně preference.
Celkem jsme měli vyplněno 6 dotazníků o průměrné délce 15 stran, posbírali jsme 39 příkladů log.
Fanouškovský dotazník
Dotazník pro fanoušky byl odlišný. První pravidlo klubu rváčů? Nikdy nemluvit o chystaném logu klubu rváčů! Záběr šetření byl proto širší.
Dotazník jsem poskládal tak, aby nám vypověděl o síle pouta k jednotlivým epochám klubu či věkové struktuře fanoušků stejně jako o spokojenosti s návštěvou stadionu, vzdálenosti dojíždění.
Část se hodila k mé práci, část využil klub v rámci marketingu.
Pro tvorbu dotazníku a sběr odpovědí jsme využili službu Survio.
Formulář obsahoval 28 otázek a obdrželi jsme 609 odpovědí. Byly pro nás kontrolním vzorkem pro závěry interního dotazníku.
Kreativní zadání
Stěžejním dokumentem celé tvorby je zadání. Zpracoval jsem ho jako průsečík preferencí vedení klubu zúžený filtrem mého pohledu na věc. Sestávalo ze šesti stran textu.
První strana shrnovala zadání, zbylých pět destilovalo z dotazníků nejvalidnější podkladová data. Struktura zadání byla tato:
- Cíl práce
- Logo a jeho vzhled
- Filozofie a širší cíle
- Moodboard
- Souhrn nejdůležitějších výstupů z dotazníků
- Konkurence
- Inspirace
Náladová koláž (moodbard), kterou jsme využili v rámci kreativního zadání. Takto by v budoucnu prezentace klubu měla na fanoušky a veřejnost působit.
Tvorba loga
Tradice je síla i úskalí. A nejzapeklitější úkol.
Sehnal jsem si kvantum materiálů, prošel historii klubu. Potřeboval jsem vědět, na čem budu stavět. S precizností Poirota jsem hledal vodítka, studoval fotky, procházel jsem aukce, články o městě, sportovní sbírky. Bádal jsem nad tvary znaků.
Ukázka z materiálů, které jsem sesbíral a prošel. Zdaleka nejsou všechny. Jen historických tabel, která visí v útrobách stadionu Na Stínadlech, mi z klubu poslali 35.
Vypadá to prostě.
Tři písmena, jednoduchost, odkaz na historii. Nekonečně možností, jste u desáté skici, a ony vypadají všechny stejně.
Nemohl jsem se mýlit více, když jsem plánoval odrazit se od prvotního ornamentu, jenž Teplické inspiroval ke spolupráci. Mířil do minulosti, nedařilo se mi ho zkrotit, aby vypadal moderně.
Jsou varianty, které je třeba prozkoumat, byť cítíte, že nevedou k cíli. Práce na nich však není zbytečná. Když něco vázne, musíte usilovněji hledat řešení. Zaprvé musíte pochopit, co drhne. A zadruhé při práci s beznadějnou verzí nezřídka přijde nápad, který značně posune i jiné, lepší návrhy.
Skicoval jsem na počítači, v ruce, hrál jsem si s tvary. Postupně jsem začal chápat dvě věci.
- Logo nemůže být kulaté
- Musím si nějak poradit s optickým vyvážením písmen F a K vůči středovému T
Baňaté tvary secesního písma původního znaku FK Teplitzer s kruhovým tvarem ladily hezky. Ale čím více jsem krouhal detaily písmen, tím spíše znak utíkal k fádnosti a působil toporně.
Chvílemi jsem měl obavu, že skončím někde u loga, co si lepí za okno řidič autobusu jako popis paliva.
Řešením se ukázal být štítek. I ten má svůj historický předobraz v prvním novodobém logu klubu. My však potřebovali trochu ladnosti, elegance. A tak jsem použil oblé křivky na boky i horní hranu štítku.
Rozštípnout bylo třeba ještě optické vyvážení písmen. F se od středního T spíše odtahuje, svislý tah K jej těsně kopíruje. Poměr volného místa byl značně odlišný.
Říká se tomu negative space – česky snad inverzní prostor, možná prázdné místo. Pokud je zvýrazním, lépe demonstruji problém, který jsem v návrzích loga vnímal. Prostor mezi písmeny nebyl opticky vyvážený, což mi u symetrického loga vadilo.
Zkoušel jsem písmena proplétat, posouvat. Ale jejich ostré úhly postrádající jediného oblouku spolu se spíše postrkávaly a popichovaly, než aby splynuly v elegantní emblém. Tedy jsem je začal zase rozsazovat, jako hašteřivé školáky.
Hned jsem to věděl.
V ten okamžik, kdy se mi na malou chvíli překryly tahy T a K, jsem řešení uviděl. Tohle bude ono!
Mazal jsem od skicáku k počítači a hned zčerstva zkusil barvy. První skutečná verze budoucího loga byla na světě.
Vlevo je historicky první verze nového loga FK Teplice. Tedy skoro, ta úplně první byla tužkou na čtverečkovaném papíře 🙂 Vpravo zvýraznění korekce vyvážení písmen, které bylo dosaženo za pomoci propojení písmen T a K.
Přestože jsem si ji hned vyfotil, ve “větvi verzí” má návrh číslo 4. Pokračoval jsem poctivě dál až k číslu 8, vždy s mnoha dílčími obměnami znaků, tvarů štítku, barev. Žádná však už nebyla lepší.
Cizelování loga
Přesně už to nerozklíčuji, ale možná polovinu práce na logu jsem věnoval jeho nuancím. Co jsem řešil? Například:
- sílu a vzájemný poměr linií lemu
- typ písma
- poměr velikosti písmen vůči znaku
- poměr tloušťky vodorovného tahu vůči svislému
- míru symetrie a souladu křivek a jejich úhlů
- přesný barevný odstín
- poměr diagonál písmene K, aby neevokovalo C
- konzistenci napříč barevnou, inverzní i jednobarevnou verzí
Detaily loga, jako je síla linek, jsme řešili i na vizualizacích.
Přemýšlel jsem.
Vždycky u toho otáčím hlavou, jak mě kdysi upozornil kamarád. Zkoumám jiné úhly pohledu, hypnotizuji grafiku.
Snad nejvíc jsem bádal nad písmenem K. Nakolik ho lze oddálit od T, aby stále fungoval optický náznak společného svislého tahu. Ta písmena musí a zároveň nesmí být propojeno, ústřední T musí vynikat.
Možná to někoho překvapí, ale nakonec jsme se společně přiklonili k verzi, která není dokonalá. Ne každý úhel je na ní identický, symetrický. Líbila se mi více, logo díky tomu působí přirozeněji.
Srovnání rozměrů jednotlivých prvků loga. K není symetrické, aby neevokovalo C. Šikmé linie F a K se mírně liší sklonem, škálována je i síla lemu loga či svislých a vertikálních tahů písmen.
Čím blíže jsem byl finálnímu řešení loga, tím více jsem ho testoval v praktickém použití. Zajímalo mě, jak jednotlivé varianty působí:
- na dresu
- na propagačních předmětech
- ve výsledkovém servisu vůči ostatním logům
- na profilech sociálních sítí
- na displeji telefonu, počítače, tabletu
- ve verzi velké i miniaturní
Všechny formy užití jsme vizualizovali a to v několika verzích.
Pomohlo nám to řešit některé už zmíněné nuance, jako je síla linky, rozestup a velikost písmen. V různých velikostech se chovají odlišně, někdy splývají, někdy jsou příliš výrazné – a vy hledáte optimum.
Znak klubu existuje v široké škále kontextů. Kromě vnitřní konzistence prvků loga samotného nás zajímalo i fungování znaku vedle každého z ligových soupeřů.
Písmo
Poslední důležitou kapitolou byl výběr písma. Favoritů jsme měli pět, do užšího výběru se nám dostali dva.
Porovnávali jsme různorodost řezů, jak působí v nadpisech, delším textu, jaké mají číslice. Otestovali jsme prezentaci, textové logo, příspěvek pro sociální sítě, vizualizaci dresu.
Ukázka testu písma Eastman v klubové prezentaci během testování různých fontů. V této fázi nemá smyslu písma nakupovat, proto je třeba trochu improvizace.
Skvělé je, když písmolijny nabízejí alespoň funkční demoverze s více či méně omezeným počtem znaků, například bez číslic, diakritiky. Někdy si ale musíte vystačit s minimem – třeba s ručně vyřezanými a na klubové barvy obarvenými screenshoty z testovacího rozhraní webu.
Moc se mi líbilo i písmo, které pro vás zůstane tajemstvím, neboť skončilo na druhém místě a já bych ho někdy příště rád použil. Bylo však natolik svébytné, že lehce přebíjelo prosté linie znaků v logu. Vítězný Eastman si s nimi “povídá” lépe. Je navíc výsostně elegantní, byť krásu svých tvarů nedává příliš na odiv.
Teplické blues
Barvy jsou stěžejním prvkem klubové identity. Teplickému logu roky vévodily žlutá a bílá, v celé komunikaci pak právě žlutá hrála dominantní roli.
Věděli jsme, že příklonem k modré vstoupíme na nejistou půdu hrozící nevolí fanoušků. Přesto jsem věřil, že se zvládneme prokličkovat až k úlevnému konstatování, že naše cesta byla správná.
Důvodem k optimismu byla promyšlená práce s hierarchií barev. Kontrast je jedním ze základních nástrojů srozumitelné komunikace. Dává vyniknout tomu, co považujete za důležité.
Mým cílem bylo dosažení trojice výrazných prvků:
- Jasně bílé písmo na sytě modré ploše
- Žluté dresy vystupující z modrého podkladu klubových materiálů
- Modré logo na žlutém dresu
Všechny klubové materiály jsme proto plánovali s tímto vědomím a předem na nich testovali, zda vyhovují stanoveným požadavkům.
Měli jsme tak velkou naději , že byť bude teplické blues pro mnohé překvapivé, nebude znít falešně.
Dominantní barvou grafiky pro sociální sítě jsme stanovili modrou. Umožní nám být dobře vidět ve feedech sociálních sítí a nabídne ostrý kontrast bílému písmu. Vyniknout dá také tradičnímu žlutému domácímu dresu Teplic.
Završení práce
Finální výstupy projektu byly dvou typů. Zaprvé praktické pro použití loga klubem, jeho partnery a médii. To znamená kompletní sada log v různých variantách a grafický manuál definující způsoby nakládání se značkou.
Veřejným výstupem potom byla prezentace loga členům klubu a širšímu publiku. Krom slavnostního představení přímo v Teplicích je novému logu věnována speciální stránka fkt2023.cz, potěší mě, když si na ní podrobnější informace projdete.
Protože článek píšu s časovým odstupem, dělá mi radost, že vzdor výrazné změně identity velká část fanoušků vzala logo za své. Potvrdil to i říjnový průzkum teplického klubu.
Logo samotné vnímá pozitivně 66%, zvyklo si 26% fanoušků. Negativně se vyjádřilo pouze 6% hlasujících.
Nadmíru příznivě byly přijaty i nové dresy, v nichž hráči Teplic s novým logem na hrudi premiérově nastoupili v sezóně 2023/24 – zde jde však kredit primárně do klubu, hlavně Jiřímu Kučerovi. Ve výše citovaném průzkumu chválí použití loga na dresu 87,7% příznivců.
FK Teplice přeju, ať jim nové logo dobře a dlouho slouží.
Kam dál?
- Prohlédněte si kompletní návrh loga a vizuální identity FK Teplice v sekci Porftolio
- Seznamte se s dalšími referencemi v portfoliu, třeba logem pro AC Sparta Praha (florbal)
- Projděte si sekci Sportovní design, shrnuje rozsah služeb v tomto oboru
- A nebo si níže pusťte představení loga, jak jej pro FK Teplice natočil Tomáš Vobořil