Flat Preloader Icon

Ač grafik, v rámci podnikání řeším stejné věci jako lidé z jiných oborů. A protože se snažím držet krok s dobou, zkouším kdejakou vychytávku, co mi přijde pod ruku.

Ne všechny se osvědčí, ale pár jich obstálo. Proč se tedy v době sdílené ekonomiky nepodělit se o těch několik tipů? Třeba pomohou i vám krotit sociální sítě elegantněji a efektivněji.

Tyto nástroje mi šetří čas, pomáhají lépe cílit příspěvky a analyzovat, co se na sítích děje. 

Hootsuite

 

Hootsuite je platforma pro hromadnou správu účtů různých sociálních sítí. V jednom přehledu umožňuje zobrazit příspěvky z Twitteru, Facebooku, Instagramu a dalších.

Sledovat lze domovský feed, seznamy uživatelů nebo se zaměřit na hashtagy či klíčová slova. Mimo to vám Hootsuite umožní hromadné plánování příspěvků. Třeba já coby grafik vyberu obrázek, napíšu text, nastavím den a čas, sociální účty pro publikování a odešlu. Příspěvek je posléze automaticky zveřejněn.

V základní verzi je Hootsuite zdarma. Placený tarif umožní spravovat vícero účtů, nabídne kalendář plánovaných příspěvků apod., ale zatím jsem se obešel bez něj.

Klíčové vlastnosti Hootsuite

  • sociální sítě na jednom místě
  • hromadná publikace příspěvků
  • časová úspora
  • podpora záložek přispívá k přehlednosti
  • plánovač je kulantně řečeno uživatelsky nepříliš povedený

 

Tweetdeck

 

Tweetdeck je Hootsuite v bledě modrém, leč cílí pouze na Twitter (je jím už nějakou dobu vlastněn). Co do funkcí skromnější. 

I zde lze spravovat vícero účtů, vytvářet sloupce na základě libovolných kritérií, od uživatele až třeba po aktivity ostatních či trendy. To vše lze navrch prohnat filtry klíčových slov. Tweetdeck mám rád pro jeho kompaktnost, přehlednost. To, co nabízí, zvládá bravurně.

Též Tweetdeck umožňuje plánování příspěvků, omezení se týká jen počtu fotek (dříve povoloval jednu, dnes už tři ze čtyř možných).

Výbornou vlastností je podpora týmů. Můžete přizvat další uživatele a umožnit jim přispívat třeba na firemní Twitter účet, aniž byste jim předali heslo k účtu samotnému.

Daní za kompaktnost je nahuštění dat na jedinou stránku. Sloupce nelze třídit do záložek, takže brzy vytečou vně obrazovky. Lze se k nim však dostat jak přes menu, tak za pomoci šipek. Podpora horizontálního skrolování myší by se však hodila.

Klíčové vlastnosti Tweetdecku

  • desktopový klient pro správu Twitter účtů
  • kompaktnost a přehlednost
  • možnost různorodého nastavení
  • podpora práce v týmu
  • komplet zdarma

 

Display Purposes

#musím #ještě. #vymyslet.. #deset… #hash—ta—gů…

Pokud jste se někdy zasekli u vymýšlení hashtagů pro Instagram, Display Purposes je web přesně pro vás.

Trefit správný mix klíčových slov není legrace, tedy pokud míníte přivést k příspěvku nové uživatele třeba přes #instaart a ne pouze bavit stávající sledě za pomoci #pastelkavnose.

Display Purposes vám pomohou. Umí totiž dle zadaných témat generovat seznam tagů řazených dle popularity. To vše v nastaveném množství a ve formátu upraveném pro uživatelsky přívětivé vkopírování do příspěvku (Copy Mode).

Jediným omezením je čistě anglické datové zázemí, takže účty cílící na domácí publikum #utřounos. Ale i Češi dnes sledují mezinárodní tagy, no ne?

Klíčové vlastnosti Display Purposes

  • generátor populárních hashtagů
  • anglický

 

Cyfe

 

Jsou-li Hootsuite a TweetDeck velitelským můstkem pro vaše účty na sociálních sítích, Cyfe plní stejnou funkci pro analytická data. A jde na to hodně ze široka.

Cyfe dovede na jednom místě agregovat statistiky a analytická data z webů, z interakcí na sociálních sítích, výkonů reklamních kampaní, e-mailových kampaní, sledovat kalendář, RSS zdroje, bilanci PayPal účtů…

Řekněte, co podle vás neumí — a Cyfe to stejnak umí. To přináší dva bonusy.

První je zřejmý, vše sledujete na jednom místě. Druhým je kontext.

Vidět vedle sebe třeba graf průběhu a výdajů na inzerci a statistiky výkonu webů a sociálních profilů umožní lépe hodnotit, zda a jak se kampaň rentuje či kde funguje skvěle, kde hůře.

OK, není to pro každého. Pro mě jako grafika je Cyfe až příliš robustní nástroj. Zatím ho spíše nárazově objevuji. Ale pro stabilně publikující firmu či e-shop jde o aplikaci s obrovským potenciálem. K dostání je Cyfe jak v omezené bezplatné, tak v plné placené verzi.

Klíčové vlastnosti Cyfe

  • monitoring analytických dat
  • obsahuje drtivou většinu zásadních služeb, sítí
  • srovnávání v kontextu
  • široké možnosti nastavení
  • podpora uživatelských účtů

 

CoSchedule

 

Sám o sobě je CoSchedule nástroj podobný Hootsuite. Kalendář pro hromadnou správu příspěvků na sociálních sítích. To ale není důvod, proč ho zmiňuji.

Sám nástroj samotný nepoužívám, zato často chodím na autorský blog. Dá se na něm totiž najít know-how o fungování sociálních sítí. A speciálně mám záložku na stránce „Nejlepší časy pro přispívání na sociální média“. Co na ní najdete? Například:

  • v které dny a hodiny jsou uživatelé nejspíše aktivní
  • jaký typ obsahu se v dané síti osvědčuje
  • jakou optimální délků příspěvků zvolit
  • a řadu dalších postřehů

Generalizovat lze samozřejmě jen do určité míry, zvláště nejde-li primárně o data z ČR. A bez dobrého obsahu vás ani sebelepší návod nevytrhne. Ale už samotné objevování principů fungování sociálních sítí je cenným poznatkem. 

Od jejich různorodosti přes pozorovatelné zákonitosti až po trendy. Naučí vás to pohybu ve virtuální sociální džungli. Naučí vás pozorovat, číst stopy — a naučí vás lovit. To se bude hodit, třeba až zabrousíte do analytické části firemní stránky na Twitteru či Facebooku:

Sledovat úspěšnost příspěvků a porovnávat ji s časy a dny sdílení může být klíčem k vyšší míře interakce u těch příštích.

Navíc Facebook umožňuje sledovat i obecnou denní aktivitu fanoušků stránky (Přehledy > Příspěvky), takže lze cílit byť na relativně malé, přesto existující výkyvy v jejich přítomnosti na síti. Jako při každé statistice i zda záleží na rozsahu vstupních dat.

Zvlášť u menších stránek by proto přehledy nepřeceňoval — ale ani nepodceňoval. Nakonec každý celek se sestává z mnoha detailů.

Jaké nástroje používáte vy?

 

A jaké jsou pro změnu vaše zkušenosti se aplikacemi pro správu sociálních sítí? Máte nějaký vlastní zaručený tip? Sem s ním! 🙂