Znáte Magisto?
Pokud ne, pak se určitě hned běžte podívat. Protože…
…protože Magisto je v tuto chvíli možná nejskvělejší aplikace pro opravdu snadnou tvorbu efektních videoklipů.
A celý proces funguje jako po másle. Nahrajete své soubory, vyberete motiv, hudbu – a máte hotovo. Aplikace je přitom dostupná jak na telefonech, tak v online verzi.
Výsledek může vypadat třeba takto:
Nic neřešíte, nic nemusíte znát. Magisto vše odmaká za Vás.
Drobná potíž ovšem nastává, když chcete mít nad konečným produktem nějakou kontrolu.
Tehdy se pojem „snadno“ mění na „horko těžko“.
Leč nezoufejte. Při troše snahy máte šanci usednout režisérské sesli s aspoň trochou pravomoce. A protože jsem sám nad videem s maskotem Vervákem strávil opravdu hodně času, pokusím se shrnout poznatky, které jsem si odnesl.
Třeba se vám budou hodit, až budete dělat vlastní produktové video.
Srovnání verzí
Nejprve k dostupným verzím. Magisto nabízí tři typy členství.
- Free
- Premium $2.50 měsíčně (při roční předplatném) / $6.04 při jednorázové platbě
- Business $9.99 měsíčně / $24.19 jednorázově
Free a Premium se liší hlavně v číslech. Premium umožňuje vkládat více obrázků, využívat vícero témat, dělat delší video.
A dále Premium verze umožní stáhnout finální snímek na disk. Což je dost důležité, pokud ho chcete nahrávat např. na YouTube.
Business také natahuje čísla, ale přináší i další vychytávky – vkládání loga, HD podporu, řazení scén.
Otázka zní, co z toho opravdu upotřebíte.
Na firemní web asi bude žádoucí vložit HD produktové video. Ale k jednorázovému sdílení na sociální sítě? Tam zřejmě postačí Premium verze, zvláště chcete-li aplikaci spíše vyzkoušet. A tak jsem učinil i já.
Postřehy, které jsem si z práce odnesl, určitě ušetří čas každému, kdo hodlá Magisto vyzkoušet. Zde jsou.
Tipy na efektivní využití Premium verze
1. Magisto má vlastní hlavu
Počítejte s tím. Nahrajte fotky a pak čekáte, co to z toho vypadne tentokrát. Jaký obrázek bude v náhledu. Přes který půjde titulek s názvem filmu. Vše nejprve vypadá jako náhodně řazeno, ale postupně se dá vysledovat řád. Viz níže.
Různé šablony navíc přistupují k podkladům různě. Podle emotivního náboje, podle tempa skladby. Proto nejprve vybírejte šablonu a sledujte, jak s vašimi podklady naloží. Pak teprve přizpůsobte scénář, řazení obrázků. Ušetříte si práci.
2. Scény nelze řadit. Skoro nelze.
Přímo v aplikaci nemáte při Free a Premium verzi šanci ovlivnit pořadí scén. Lze to obejít, ale grafiku musíte mít připravenu předem tak, aby ji Magisto schroupalo, jak plánujete. Viz níže.
3. Obrázky a pak video
Pokud kombinujete video a statické obrázky, video sekvence bude vždy na konci. Nenašel jsem způsob, jak to změnit či obejít.
4. Klíčem pro řazení obrázků je datum úpravy souboru
Chtěl jsem vyprávět příběh. V pořadí, jaké chci. Od průzkumu konkurence přes první skicu po hotovou grafiku.
Očísloval jsem tedy fotky. Bez šance.
Zkusil jsem je všechny soubory upravit tak, aby navazovala jejich časová posloupnost, tedy čas úpravy souboru – a začal jsem se někam dostávat.
OK. Použijete-li fotky, ze svatby, výletu, pak to řešit nebudete. Takové soubory mají správnou chronologii.
Ale pro soubory z různých zdrojů musíte čas upravit. Třeba tak, že je postupně otevřete ve Photoshopu a opět uložíte.
Jenže otevírat a upravovat třeba 40 fotek je úmorné. Takže se hodí zkusit tenhle krok urychlit a automatizovat. V tom případě ale pozor.
Já prohnal soubory přes Jpeg Resampler a vytvořil kopie. Jenže chyba lávky, program zvládl vyrobit třeba tři za jednu vteřinu – a tyto se pak jevily stejně staré, protože setiny se nevedou, takže Magisto je opět přehodilo dle libosti.
Nakonec jsem soubory antidatoval za pomoci pluginu Redate pro Total Commander s intervaly po minutě – a to už se ukázalo jako neprůstřelné.
5. Náhled videa aneb tváře, tváře
Magisto automaticky vybírá jak náhled videa, tak podkladovou fotku do scény s názvem videa. A činí tak pravděpodobně za pomoci algoritmů hledajících tváře apod.
To nemusí vadit, ale třeba mně se to nehodilo. Tématem videa je kreslený maskot, ale algoritmus neustále vybíral reálného geparda či hokejistu, které jsem používal pouze jako referenci pro skicu. Dotyčné obrázky jsem musel vyřadit.
6 Sdílení videa
Video lze sdílet buď rovnou z Magista, nebo ho lze stáhnout následně vložit na libovolnou sociální síť. Pro případ číslo dvě připojuji poslední postřehy.
- Pokud video nahráváte mimo Magisto, třeba na YouTube nebo Facebook, nelámejte si hlavu s náhledem. YouTube i Facebook umožní vybrat libovolný.
- A pokud video nahráváte na Instagram, mějte už při tvorbě na paměti – přes minutu vlak nejede, takže si to ohlídejte už v Magistu 😉
A to je asi tak všechno, co o lovu krevet vím.
Znát tyto postřehy předem, ušetřil bych si hodně času. Třeba ho teď ušetřím aspoň někomu z vás.